Stomatolog – prywatnie czy na NFZ ?

Chorzów – czy w tym mieście lepiej szukać dentysty prywatnie czy na NFZ?. Czy usługi tego typu, poza ceną, czymś się od siebie różnią? Warto to sprawdzić.

Ceny usług stomatologii

Nie da się ukryć, że wszystkie usługi proponowane przez prywatnych lekarzy są płatne. W przypadku NFZ część z nich jest bezpłatna. I są to usługi najbardziej podstawowe, m.in:

  • przegląd zębów
  • leczenie próchnicy
  • zakładanie plomb (głównie amalgamatowe, czyli czarne)
  • założenie protezy szczęki (raz na 5 lat)

Jeżeli jednak dorosły potrzebuje leczenia ortodontycznego lub leczenia kanałowego dalszych zębów – od kła, to muszą za nie zapłacić. W wielu więc przypadkach okazuje się, że chory musi dopłacić za usługi nawet w przypadku leczenia w ramach opieki państwowej, np.:gdy woli białe plomby w dalszych zębach.

Placówki działające w ramach NFZ  mają często ściśle ustalone godziny otwarcia. Najczęściej godziny te pokrywają się ze standardowymi godzinami pracy, np.: 8-18. Może więc zdarzyć się, że należy wcześniej wyjść z pracy, by zdążyć na wizytę lekarską.

A co w przypadku, gdy silny ból zęba pojawia się w nocy? Standardowe gabinety lekarskie są już wtedy zamknięte, a lekarz z nocnej opieki lekarskiej nie może tu nic zdziałać. W wielu miastach działają pogotowia dentystyczne – są to właśnie placówki prywatne.

Dostępne usługi

Stomatolodzy w placówkach państwowych najczęściej skupiają się na leczeniu i profilaktyce. Wykonywane są:

  • leczenie kanałowe
  • wypełnienie ubytków
  • ściąganie kamienia
  • lakierowanie zębów

W gabinetach NFZ próżno więc szukać zabiegów związanych z ortodoncją i implantologią. Co to oznacza? Tylko w prywatnych gabinetach można wstawić implant lub założyć koronki. Jeżeli jesteś dorosły i potrzebujesz aparatu ortodontycznego, to również otrzymasz go jedynie w prywatnym gabinecie.

Lekarze w prywatnych gabinetach proponują znacznie szerszy wachlarz usług, w tym głównie związane z zabiegami estetycznymi, np.: wybielanie.  W takiej klinice często wykonywane są też zabiegi chirurgiczne, np.:związane z wadami zgryzu.

Obsługa i wyposażenie

W poszczególnych placówkach państwowych można zauważyć różnice zarówno w wyposażeniu, jak i samym budynku. Wiele przychodni działa już od kilku dekad i nie wszystkie zostają odnowione, głównie z powodów finansowych. Podobnie jest z wyposażeniem samych gabinetów. Warto jednak zwrócić uwagę, że w takich gabinetach pracują osoby z niegorszym wykształceniem, niż w gabinetach prywatnych.

W gabinetach prywatnych często wyposażenie jest znacznie lepsze i nowocześniejsze, niż w państwowych. Są to też kliniki nowo otwarte lub częściej remontowane. Są to więc budynki nowoczesne.

Gabinety prywatny mają też własne recepcje, do których nie trzeba czekać w kolejce. Niejednokrotnie opanuje tu też ścisła procedura obsługi pacjenta – szczególnie w gabinetach należących do sieci.

Który gabinet więc wybrać? Prywatne gabinety nieraz proponują szerszą paletę usług i nowocześniejsze podejście. Jednakże im bardziej specjalistyczny zabieg – tym ceny są wyższe ceny. W mniej skomplikowanych przypadkach można więc udać się do zaufanego lekarza przyjmującego w ramach NFZ.