Rozliczenia firm Sosnowiec – na co zwrócić uwagę?

Założenie oraz prowadzenie swojej własnej firmy daje wiele możliwości i korzyści. Jednak należy pamiętać o obowiązkach, jakie spoczywają na właścicielu. Jest to w szczególności rozliczanie się zgodnie z obowiązującym prawem oraz właściwe prowadzenie księgowości. Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa od strony dokumentacji może być trudne – szczególnie dla osoby nieznającej się na wszystkich przepisach. Właśnie dlatego coraz częściej rozliczenia firm zlecane są zewnętrznym specjalistom.

Rozliczenia firm Sosnowiec – kwestie podatku VAT

Wielu biznesmenów czynności rozliczenia firm wykonuje samodzielnie. Z reguły jednak są to osoby, które mają odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz doświadczenie z mniejszymi firmami. Zwykle najtrudniejsze dla przedsiębiorcy jest rozliczenie VAT – czyli podatku naliczanego zarówno na poszczególne towary, jak i usługi. W przypadku nowych przedsiębiorstw, zgodnie z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów oraz sług, przedsiębiorca może zostać zwolniony z konieczności odprowadzania podatku VAT. Taka możliwość przysługuje do obrotów 200 tysięcy złotych miesięcznie. Przekraczając tą kwotę należy odprowadzić podatek od nadwyżki.

Podczas rozliczenia firm warto pamiętać, że osoby korzystające ze zwolnienia z podatku VAT nie mają możliwości odliczenia tego podatku od zakupów:

  • materiałów biurowych,
  • maszyn,
  • sprzętów niezbędnych do produkcji,
  • oraz wielu innych elementów.

To w wielu sytuacjach może okazać się problematyczne. Dlatego zakładając własne przedsiębiorstwo, przed wyborem sposobu rozliczenia firm, warto skonsultować tę kwestię ze specjalistą. Ten po zapoznaniu się z planem rozwoju firmy będzie w stanie doradzić, jaka forma prowadzenia działalności mogłaby być w konkretnym przypadku odpowiednia.

rozliczenia firm

Rozliczenia firm Sosnowiec – zleć to profesjonalistom

Rozliczenia firm nie tylko w zakresie podatku VAT, ale także innych kwestii formalnych to bardzo często szereg kolejnych błędów, które weryfikowane są przez urzędników. Generują one dodatkowy stres dla przedsiębiorcy oraz konieczność tłumaczenia się niewłaściwych obliczeń. W celu uniknięcia problemów związanych z błędnie wypełnianymi rozliczeniami firmy warto zlecić tę kwestię zewnętrznemu specjaliście. Tak zwany outsourcing procesów biznesowych to rozwiązanie, na które decyduje się coraz większa liczba przedsiębiorstw z różnych branży.

Ile kosztują rozliczenia firm przez zewnętrzne podmioty?

Rozliczenia firm przez podmioty outsourcingowe jest coraz popularniejszym rozwiązaniem, w związku z czym koszt takich usług z roku na rok staje się coraz bardziej przystępny dla przedsiębiorców. Dokładna cena uzależniona jest do wielu czynników – między innymi od zakresu opieki nad dokumentacją firmy, ale także od jej wielkości, czy zakresu działalności. Inaczej rozliczana będzie działalność jednoosobowa, inaczej natomiast spółka. W jednym i drugim przypadku różne będzie, chociażby prowadzenie księgowości, a więc i wynikający z tego faktu koszt.

Rozliczenia firm mogą dotyczyć nie tylko księgowości, czy kwestii podatkowych. Równie często jedna, zewnętrzna firma obejmuje opiekę nad kadrami i płacami przedsiębiorstwa. Wówczas oprócz samej dokumentacji przygotowuje także rozliczenie godzin pracowników, przygotowywanie dla nich umów i sporządzanie miesięcznych list płac. W wielu przypadkach takie rozliczanie firm przez zewnętrzne podmioty jest znacznie korzystniejsze niż tworzenie osobnych działów w przedsiębiorstwie.