15 najlepszych zajęć dla dzieci, które pomogą im uczyć się przez zabawę – nauka przez zabawę

Zabawa jest jednym z najważniejszych sposobów uczenia się dzieci. Wspiera formalne uczenie się w późniejszym okresie dzieciństwa, ale także umożliwia indywidualnemu dziecku rozwijanie poczucia własnej wartości.

W rzeczywistości prawo do zabawy jest uważane za tak fundamentalne dla dobrostanu dzieci, że zostało uznane przez ONZ jako uniwersalne prawo dzieci.

Wzmacnia zdolność koncentracji, niezbędną do pomyślnej przyszłości w klasie i stanowi podstawę wszystkiego, od uczenia się interakcji społecznych i norm, po początki myślenia naukowego

Zabawa jest szczególnie ważna dla młodszego dziecka. Dzieci w wieku przedszkolnym i zerówki uczą się poprzez Narodowy Program Nauczania EYFS, który jest z natury oparty na zabawie. Jest podstawą rozwoju dziecka pod względem języka, inteligencji emocjonalnej i regulacji, kreatywności i rozumowania intelektualnego.

Według książki „Einstein Never Used Flash Cards” autorstwa Golinkoffa, Hirsh-Pasek i Eyer, zabawę można podzielić na pięć podstawowych elementów:

• Bądź zabawny i przyjemny
• Nie miej wyznaczonych celów
• Bądź spontaniczny i dobrowolny
• Zaangażuj aktywne zaangażowanie
• Zaangażuj element udawania

Tutaj odkrywamy 15 naszych najlepszych działań, które pomagają dzieciom w nauce poprzez zabawę:

1. Piasek – zabawa w piasku – nauka przez zabawę

Zabawa w piasku to fantastyczna okazja do stworzenia podstaw naukowego uczenia się, rozwijania pewności siebie i rozwoju fizycznego. Nabieranie, kopanie, przelewanie i przesiewanie uczy dzieci, jak działają rzeczy, jednocześnie budując ich mięśnie i koordynację. Zrobione razem z małym kumplem, a zaczyna się o pracy zespołowej, dzieleniu się i umiejętnościach społecznych.

2. Zabawa wodna – zabawa nad polskim morzem, basenie

Podobnie jak zabawa w piasku, zabawa w wodzie umożliwia dzieciom eksperymentowanie w bezpiecznym środowisku z podstawowymi pojęciami, takimi jak objętość. Dodatkowo zabawa w wodzie jest świetna do nauki konsekwencji działań. Dodaj trochę koordynacji ręka-oko i siły fizycznej, a zabawa w wodzie jest zdecydowanym faworytem.

zabawy-wodne-dla-dzieci
zabawy-wodne-dla-dzieci

3. Zagraj w ciasto

Ciasto do zabawy ma ogromny potencjał do nauki. Nie tylko wzmacnia palce w przygotowaniu do pisania przez całe życie, ale także uczy zdolności motorycznych, kreatywności i koordynacji ręka-oko. Dodaj kilka koralików do ciasta, aby wykonać ćwiczenie precyzyjne, lub poproś dzieci, aby nawlekały koraliki na kawałki suszonego spaghetti trzymane w cieście, aby uzyskać dodatkową wartość zabawy.

4. Przebieranki i odgrywanie ról

Pozwól dzieciom puścić garść przebieranek i rekwizytów, takich jak zestawy zabawek dla lekarzy, i puść wodze wyobraźni. Wkrótce odkryjesz początkującego lekarza, weterynarza, pielęgniarkę, astronautę, szefa kuchni lub lekarza. Przebieranie pomaga dzieciom zrozumieć świat dorosłych, role i zainteresowania, a także pobudza interakcje społeczne. Co więcej, przebieranie się pomaga wzmocnić aspekty samoopieki związane z ubieraniem się, które jest niezbędne w życiu szkoły podstawowej.

5. Zabawa lalkami i postaciami

Dostarczenie postaci w postaci minifigurek i lalek pozwala zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom na rozwijanie ich towarzyskiej zabawy. Pobudza wyobraźnię i wyrażanie (i etykietowanie) uczuć.

6. Rysowanie i malowanie

Pozwalając dzieciom szaleć z farbami i narzędziami do rysowania, mogą doświadczać ich świata w sposób zmysłowy i rozwijać autoekspresję, a także rozwijać umiejętności pisania. Co więcej, jest to zaproszenie do poznania kolorów, mieszania i dobrego sprzątania!

7. Bloki, wyrzynarki i sortowniki kształtów

Zabawa klockami, układankami i sortownikami kształtów kładzie podwaliny pod myślenie przestrzenne, logiczne rozumowanie, porządkowanie i rozpoznawanie różnych kształtów, rozmiarów i kolorów.

8. Muzyka, taniec i śpiew

Śpiew i muzyka w ogromnym stopniu pomagają rozwijać język i stanowią podstawę umiejętności czytania i pisania, a także podstawowych pojęć matematycznych, takich jak liczenie. Tak właśnie rozwija nasze pociechy żłobek dla dzieci Gdańsk. Co więcej, zaczynają rozwijać rytm, jednocześnie doskonaląc swoje umiejętności słuchania. Taniec pomaga dziecku rozwijać siłę i elastyczność, nie wspominając o koordynacji.

9. Zabawa z wyobraźnią

Wszystkie zabawy powinny być pomysłowe, ale mamy na myśli rodzaj zabawy, który przychodzi naturalnie wielu dzieciom. Zostaw małe dziecko tylko z losowym wyborem przedmiotów, a wkrótce znajdziesz je zagubione w świecie pozorów. Niezbędne jest zapewnienie dziecku czasu i przestrzeni na pomysłową zabawę. Wiele elementów, które rozwijają wyobraźnię i które posłużą do tworzenia rękodzieła oferuje hurtownia pasmanterii. Rękodzieło rozwija wyobraźnię, która jest ważna dla umiejętności czytania i pisania oraz rozumowania intelektualnego. Dodatkowo zwiększa ich poczucie własnej wartości i samooceny, a także rozumienie otaczającego ich świata, a także umiejętność radzenia sobie z nudą.

10. Bieganie, skakanie, wspinaczka, bujanie

Małe dzieci odczuwają przymus ruchu. Umożliwienie im tego oraz zapewnienie bezpiecznych i odpowiednich do wieku wyzwań pozwala im zwiększyć ich pewność siebie, a także rozwinąć odporność poprzez podejmowanie ryzyka. Oczywiście, motoryka duża również otrzymuje potężny wzrost.

11. Zabawa natury

Nauka dzieci jest napędzana paliwem rakietowym, gdy wyprowadzasz przestrzeń do zabawy na wspaniałe plenery. Dlatego szkoły leśne są tak popularne i cenione. Nie tylko jest zdrowy, ale także uczy szacunku dla środowiska i początków biologii. Pomaga także dzieciom stać się bardziej niezależnymi i dociekliwymi.

12. Zabawa sensoryczna

Krótko mówiąc, zabawa sensoryczna to każda zabawa, która obejmuje dotyk, zapach, smak, wzrok i słuch. Może to być talerz galaretki, koraliki wodne, lód, ryż, a nawet wanny małego świata. Zabawa sensoryczna stymuluje eksplorację oraz budulce nauki i badań.

13. Podstawowe gry planszowe

Jest tak wiele gier planszowych dostępnych nawet dla najmłodszych graczy, które należy przyjąć – nie tylko ze względu na ich frajdę, ale także potencjał uczenia się. Oprócz motywów liczb, kolorów, kształtów i wczesnej akustyki, te gry są niezbędne do uczenia dzieci obierania kolejności i dzielenia się.

14. Gotowanie i udawane gotowanie

Gotowanie i udawanie gotowania, serwowanie i robienie zakupów to świetne scenariusze zabawy dla dzieci. Samo gotowanie łączy w sobie elementy zabawy sensorycznej, pojęć matematycznych, bezpieczeństwa w domu i następujących procesów. Udawaj, że gotowanie, serwowanie i sklepy z zabawkami również uczą podstawowych idei matematycznych, a także interakcji społecznych i tego, jak być rozważnym dla innych.

15. Pudełko kartonowe – bawilandia

Tak naprawdę! Skromny kartonik to jedno z najbardziej niesamowitych zaproszeń do zabawy. Czy będzie to dom, samochód, dom dla ich przytulanek? Dostarcz im skrawki materiału, poduszki, ołówki i papierowe talerzyki i obserwuj, jak odkrywają swój świat, wchodzą w ich wyobraźnię i zaczynają myśleć jak inżynier.